Menu

Ile kosztuje beton szlifowany?

Jak powstaje i gdzie można go zastosować?

Fakty i mity w pytaniach i odpowiedziach.

fabryka posadzek - beton szlifowany Zdjęcie: FabrykaPosadzek.pl

W poniższym wpisie na naszym blogu postaram się w jasny sposób przedstawić w formie pytań i odpowiedzi: Czym jest beton szlifowany i jak go wykonać? Obalę kilka mitów, niedomówień czy wręcz herezji spotykanych w otchłani internetu a dotyczących betonu szlifowanego:


1. Czym jest beton szlifowany i jak powstaje?

Beton szlifowany powstaje w procesie szlifowania posadzki wykonanej z betonu przemysłowego za pomocą narzędzi diamentowych o różnej twardości i gradacji. Wybór narzędzia należy do wykonawcy, który podejmuje decyzję w oparciu m.in. o stan posadzki, efekt końcowy jaki klient chce uzyskać czy twardość betonu. Szlifowanie odbywa się w kilku krokach (gradacjach) i może być wykonywane na mokro (z użyciem wody) jak i na sucho. Pierwsze gradacje narzędzi diamentowych działają bardzo agresywnie przez co usuwają najwięcej nierówności oraz warstwę mleczka betonowego pozostawiając głębokie rysy. Każda kolejna gradacja coraz bardziej wygładza powierzchnię aż do nadania jej połysku.


2. Jaka powierzchnia nadaje się do wykonania betonu szlifowanego?

Z betonu przemysłowego/towarowego (czyli takiego wylewanego z gruszki ) Posadzka powinna być wylana z tolerancją płaskości do 5mm na łacie swobodnie podpartej o długości 2m i chociaż wstępnie zatarta przy pomocy zacieraczki. W innym wypadku czeka Was głębokie szlifowanie co oznacza spory wzrost kosztów wykonania. Poza tym istnieje ryzyko uzyskania powierzchni „w łatki”

Posadzka z tzw. miksokreta absolutnie nie nadaje się do szlifowania a co za tym idzie- uzyskania betonu szlifowanego.


fabryka posadzek - beton szlifowany Zdjęcie: FabrykaPosadzek.pl

3. Jak i gdzie wykonać posadzkę pod beton szlifowany?

fabryka posadzek - beton szlifowany Zdjęcie: FabrykaPosadzek.pl
fabryka posadzek - beton szlifowany Zdjęcie: FabrykaPosadzek.pl