+48 663 479 413
biuro@fabrykaposadzek.pl
W poniższym wpisie na naszym blogu postaram się w jasny sposób przedstawić w formie pytań i odpowiedzi: Czym jest beton szlifowany i jak go wykonać? Obalę kilka mitów, niedomówień czy wręcz herezji spotykanych w otchłani internetu a dotyczących betonu szlifowanego:
Beton szlifowany powstaje w procesie szlifowania posadzki wykonanej z betonu przemysłowego za pomocą narzędzi diamentowych o różnej twardości i gradacji. Wybór narzędzia należy do wykonawcy, który podejmuje decyzję w oparciu m.in. o stan posadzki, efekt końcowy jaki klient chce uzyskać czy twardość betonu. Szlifowanie odbywa się w kilku krokach (gradacjach) i może być wykonywane na mokro (z użyciem wody) jak i na sucho. Pierwsze gradacje narzędzi diamentowych działają bardzo agresywnie przez co usuwają najwięcej nierówności oraz warstwę mleczka betonowego pozostawiając głębokie rysy. Każda kolejna gradacja coraz bardziej wygładza powierzchnię aż do nadania jej połysku.
Z betonu przemysłowego/towarowego (czyli takiego wylewanego z gruszki ) Posadzka powinna być wylana z tolerancją płaskości do 5mm na łacie swobodnie podpartej o długości 2m i chociaż wstępnie zatarta przy pomocy zacieraczki. W innym wypadku czeka Was głębokie szlifowanie co oznacza spory wzrost kosztów wykonania. Poza tym istnieje ryzyko uzyskania powierzchni „w łatki”
Posadzka z tzw. miksokreta absolutnie nie nadaje się do szlifowania a co za tym idzie- uzyskania betonu szlifowanego.
jeżeli planujesz dom posadowiony na płycie fundamentowej to jesteś w bardzo komfortowej pozycji do wykonania podłoża pod beton szlifowany Nie dość, że wykonujesz fundament pod dom to od razu, bez dodatkowych kosztów i specjalnych zabiegów otrzymujesz gotową powierzchnię do szlifowania
możesz wylać posadzkę betonową „z gruszki” zamiast z miksokreta. W tym miejscu pragnę podsunąć Wam kilka istotnych i użytecznych wskazówek:
nie dodajemy do mieszanki betonowej zbrojenia w postaci rozproszonego włókna polipropylenowego! Raz, że wyjdą Wam włoski na zatartej powierzchni a dwa-mogą powstawać zbite kulki z włókien. Katastrofa murowana. Jako zbrojenie zalecam siatkę zbrojeniową ułożoną na dystansach i dokładne pozwiązywaną na wszystkich zakładach i rogach drutem wiązałkowym. Minimalna, bezpieczna grubość posadzki pod ruch pieszy-7cm.
co w przypadku gdy mieszkam w centrum miasta na ósmym piętrze? No cóż…pozostaje Ci „beton szlifowany z worka” czyli cienkowarstwowa wylewka dekoracyjna. W procesie szlifowania upodabnia się do betonu szlifowanego. Rozwiązanie posiada jedną wadę w stosunku do dwóch poprzednich opcji…cenę. Wykonanie m² to mniej więcej 2-3 krotność ceny poprzednich rozwiązań.
dla osób oczekujących jednolitej, równej barwy powierzchni
dla klientów, którzy nie akceptują „skaz” w postaci np. kilku sztuk kruszywa w kolorze ceglastym (chociaż pozostałe kruszywo jest szare, czarne, białe) bo na węźle betoniarskim coś…gdzieś…zawieruszyło się… i wpadło (również np. kawałki drewna i styropianu, które potem wydłubujemy i zaklejamy pozostałe otwory😊)
dla tych, którzy oczekują idealnie równych krawędzi i rogów.
To co opisałem w powyższym punkcie dla jednych jest zaletą ponieważ materiał jest „żywy” i dlatego unikalny a wszelkie „skazy” dodają uroku i są gwarancją niepowtarzalności posadzki. Inni będą preferowali jednolitą strukturę i z góry określoną barwę czyli wybiorą posadzkę dekoracyjną cienkowarstwową.
Beton szlifowany zabezpieczamy a bardziej precyzyjnie ujmując-utwardzamy jego wierzchnią warstwę za pomocą krzemianów (litu, sodu, sodu i potasu). Impregnat wnika w strukturę posadzki a następnie krystalizuje w porach betonu. Impregnat nie wytwarza żadnej widocznej wierzchniej warstwy. Jeżeli potrzebujesz dodatkowej warstwy ochronnej to zastosuj środki hydrofobowe, które tworzą warstwę na powierzchni betonu.
Przede wszystkim odbieraj wykonaną pracę PRZED nałożeniem jakiegokolwiek impregnatu czy innego mazidła stosowanego przez wykonawcę. Odbioru dokonuj w świetle dziennym stojąc przodem do okna, patrz dokładnie z różnych wysokości „pod światło”. Czy widać dużo kolistych rys? Oznacza to, że nierzetelny wykonawca spartolił robotę i będzie próbował je zakryć preparatem na bazie akrylu. Znam rekordzistę, który nałożył 8 warstw (słownie: osiem warstw) 😊 … które na następny dzień zaczęły odpadać płatami.
Odpowiem klasycznie: To zależy 😊. Od powierzchni, ilości ścian i zakamarków, standardu szlifowania (głębokości). Cena oscyluje w widełkach 50-100zł/m² (…no chyba, że masz do szlifowania powierzchnię 6500m² jak na zdjęciu tytułowym 😊).